XI Dyktando Niepodległościowe


Dn. 27.09.2023 odbył się Etap Szkolny XI Ogólnopolskiego Dyktanda Niepodległościowego w Szkole AWANS w Pińczowie pod tytułem „Po prostu o historii”.


Uczniowie naszej szkoły podeszli do konkursu z zaciekawieniem i podjęli wyzwanie ortograficzne. Zwyciężczynią tego konkursu została Olena Pivtoranis, która zdobyła największą liczbę punktów i rozłożyła swoich kolegów i koleżanki na „łopatki”.

Serdecznie gratulujemy doskonałej znajomości języka polskiego!


Poniżej prezentujemy tekst dyktanda dla uczniów szkoły ponadpodstawowej:

 

Nie-Polacy, którzy pokochali Polskę

Polacy wierzą, iż ich hart ducha i niezłomna odwaga doprowadziły do wskrzeszenia państwa polskiego w 1918 r. Jednakże, gdyby nie zakulisowe międzynarodowe działania dyplomatyczne, to sczezłyby ich marzenia o wolnej ojczyźnie. Bezsprzecznie należałoby pamiętać o cudzoziemcach, którzy nie zawahali się mówić o odbudowie niepodległej Polski.

W galerii zasłużonych dla polskiej sprawy znajduje się Ferdynand Foch. To jemu Polacy zawdzięczają utworzenie polskiej armii we Francji. Jego determinacja zadecydowała w 1919 r. o wysłaniu dywizji hallerczyków na front wschodni, co uratowało Galicję Wschodnią dla Rzeczypospolitej. Zaangażowanie Focha zostało przez Polaków docenione. Prezydent RP mianował go marszałkiem Polski, w maju 1923 r. uhonorowano go Orderem Virtuti Militari, a UJ i poznański uniwersytet nadały mu tytuł doctora honoris causa.

W gronie przyjaciół Polski obok walczących z bronią w ręku czy mężów stanu można znaleźć także zwykłych ludzi zasługujących na miano bohaterów. Któż by kojarzył tytuł „Lady of Warsaw” z Angielką, która mówiła o sobie: „Jestem Polką z wyboru”! Jej kontakty z Polakami sięgają lat czterdziestych XX wieku, kiedy młodziutka ochotniczka rozpoczęła służbę w tajnej komórce armii brytyjskiej, szkolącej dywersantów. Sue Ryder – bo o niej mowa – pracowała jako szyfrantka, troszczyła się także o cichociemnych zarówno w zakresie spraw wojskowych, jak i zwyczajnych, bytowych. Bliższe poznanie elitarnych żołnierzy AK zaowocowało serdecznymi relacjami z Polakami. Zaraz po wojnie Ryder podjęła pracę charytatywną skierowaną do ofiar hitlerowskich Niemiec, którą kontynuowała, nie zważając na trudności wynikające z pojałtańskiego porządku w Europie. Po wprowadzeniu stanu wojennego była pierwszą cudzoziemką przekraczającą granicę PRL-u. Wwożąc pomoc humanitarną, naraziła się na oskarżenie o szpiegostwo na rzecz Zachodu. Nie zniechęcały jej nawet szykany komunistycznych władz, dla których ta niepozorna kobieta była politycznie podejrzana. Nieugięta Sue niosła wciąż pomoc, zakładała domy opieki, hospicja, fundacje wspierające potrzebujących. Są to żywe pomniki jej chlubnej działalności. Jedynymi nagrodami za to niespotykane zaangażowanie stawały się liczne odznaczenia, a wśród nich Order Uśmiechu.

Inne artykuły

21 grudnia 2024

Z okazji Świąt Bożego Narodzenia pragniemy złożyć Państwu najserdeczniejsze życzenia:Niech ten wyjątkowy czas wypełni Państwa serca radością, pokojem i miłością.Życzymy zdrowia, spokoju, wielu wspaniałych chwil w gronie najbliższych oraz odpoczynku, który przyniesie siły i energię na nadchodzący rok. Niech Nowy Rok 2025 będzie pełen sukcesów, satysfakcji z realizacji zawodowych planów oraz nieustającej inspiracji do działania. […]

21 grudnia 2024

Życzymy wszystkim spokojnych i radosnych Świąt Bożego Narodzenia oraz pomyślności w nadchodzącym Nowym Roku. Czekamy na Was z nowymi siłami po przerwie! Do zobaczenia wkrótce!

20 grudnia 2024

🎄 Wigilia szkolna w Szkołach Awans w Pińczowie 🎄 20 grudnia 2024 w Szkołach Awans w Pińczowie odbyła się wyjątkowa wigilia szkolna, która zgromadziła całą społeczność uczniowską, nauczycieli oraz pracowników szkoły. Z pewnością był to czas pełen radości, refleksji i wspólnego celebrowania zbliżających się świąt Bożego Narodzenia. Wigilijne spotkanie rozpoczęło się od serdecznych życzeń składanych […]