Wystawa Powstanie Styczniowe na Ponidziu

Wizyta Uczniów Prywatnego Technikum AWANS w Pińczowie na Wystawie Powstania Styczniowego na Ponidziu w Muzeum Regionalnym to wyjątkowe doświadczenie. Związane jest z historią narodową Polski. Obchodząc 161 rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego, uczniowie mieli okazję zgłębić głęboko zakorzenione w naszej historii wydarzenia.

Ekspozycja została starannie przygotowana z myślą o upamiętnieniu tego doniosłego momentu. Przyciąga uwagę zarówno młodych, jak i starszych zwiedzających. To ważne, że takie inicjatywy edukacyjne pomagają w utrwalaniu pamięci narodowej. Wzbogacają także wiedzę o ważnych wydarzeniach z przeszłości.

W ramach prezentacji, oprócz klasycznych eksponatów takich jak obrazy, stroje z epoki i broń, wartość dodaną stanowią również zbiory prywatne mieszkańców Ponidzia. Dzięki nim, odwiedzający mogą spojrzeć na historię z bardziej osobistej perspektywy. Zobaczyć ją oczami tych, którzy na co dzień żyli w tamtych czasach. Imiennie wymienieni Janusz Głombiński, Przemysław Schab, Robert Osiński, Marek Michniewski i Dariusz Greń, przekazują nam nie tylko przedmioty, lecz również historie i wspomnienia.

Wystawa Powstania Styczniowego na Ponidziu nie tylko prezentuje, ale także edukuje. Kilkanaście tablic ze zdjęciami i życiorysami bohaterów powstania styczniowego stanowi swego rodzaju podręcznik historyczny. Pozwala on zgłębić tę fascynującą część historii Polski.

Takie wydarzenia kulturalne nie tylko kształtują naszą świadomość historyczną. Również integrują społeczność lokalną, angażując mieszkańców w upamiętnienie i propagowanie dziedzictwa kulturowego regionu. Dzięki nim, kolejne pokolenia mają szansę odkrywać i pielęgnować bogatą historię naszego kraju.

Inne artykuły

15 maja 2024

15 maja, w Dzień Plastyki, nasze szkoły w Awans w Pińczowie obchodzą wyjątkowe święto sztuki i kreatywności. Jest to czas, w którym uczniowie odkrywają swoje talenty plastyczne. Wyrażają także swoje pasje poprzez malowanie, rzeźbienie, czy też inne formy twórczości. W tym roku postanowiliśmy oddać hołd tradycji oraz współczesnej sztuce, decydując się na malowanie obrazów farbami […]

14 maja 2024

ZAPRASZAMY NA DNI OTWARTE! Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych na Dni Otwarte do Prywatnego Technikum Awans w Pińczowie oraz Prywatnej Branżowej Szkoły I Stopnia Awans w Pińczowie, które odbędą się 21 maja 2024 roku w godzinach 10:00 – 18:00. To wyjątkowa okazja, aby poznać naszą szkołę. A także dowiedzieć się więcej o oferowanych przez nas kierunkach […]

12 maja 2024

Obchody 89. rocznicy śmierci Marszałka Józefa Piłsudskiego w Pińczowie 12 maja 2024 roku, w malowniczym Pińczowie, mieszkańcy oraz goście uczestniczyli w uroczystych obchodach upamiętniających życie i działalność Marszałka Józefa Piłsudskiego. To ważne wydarzenie z okazji 89. rocznicy jego śmierci przypominało o dziedzictwie, odwadze i poświęceniu, które Piłsudski wniósł dla niepodległej Polski. W tym szczególnym dniu, […]