Prelekcja pt.” Świat zwierząt w twórczości Adolfa Dygasińskiego – w kręgu wierzeń i wyobrażeń ludowych z Ponidzia”

Uczniowie szkół Awans w Pińczowie uczestniczyli w fascynującym spotkaniu z językoznawcą

W ramach zadania „Gwara z Ponidzia – o języku ludowym z okolic Pińczowa”, uczniowie Szkół Awans w Pińczowie mieli niepowtarzalną okazję uczestniczyć w spotkaniu z dr Elizą Koszyką-Rak z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Wydarzenie to odbyło się w Muzeum Regionalnym w Pińczowie w Domu Ariańskim. Dzięki uprzejmości Muzeum Regionalnego w Pińczowie, zostaliśmy serdecznie zaproszeni na prelekcję.

Dr Eliza Koszyka-Rak, specjalistka z Instytutu Literaturoznawstwa i Językoznawstwa, poprowadziła wykład zatytułowany „Świat zwierząt w twórczości Adolfa Dygasińskiego – w kręgu wierzeń i wyobrażeń ludowych z Ponidzia”. Temat ten okazał się niezwykle interesujący dla naszych uczniów. Z dużym zainteresowaniem słuchali oni opowieści o dawnych wierzeniach i tradycjach związanych z lokalną fauną.

Prelekcja dr Koszyki-Rak była nie tylko bogatym źródłem wiedzy na temat języka i kultury ludowej z okolic Pińczowa. Także inspiracją do głębszego zainteresowania się dziedzictwem naszych przodków. Uczniowie byli pod wielkim wrażeniem erudycji i pasji, z jaką dr Koszyka-Rak przekazywała swoją wiedzę. Wielu z nich wyraziło chęć dalszego zgłębiania tematyki związanej z lokalną gwarą i historią regionu.

Spotkanie w Muzeum Regionalnym w Pińczowie było niezapomnianym doświadczeniem. Uczniowie mieli okazję nie tylko uczestniczyć w interesującym wykładzie. Także mogli zwiedzić muzeum i dowiedzieć się więcej o historii i kulturze Ponidzia. Dzięki gościnności Muzeum Regionalnego, to wydarzenie stało się wyjątkowym punktem w edukacyjnym kalendarzu naszych szkół.

Serdeczne podziękowania kierujemy do dr Elizy Koszyki-Rak za fascynującą prelekcję. Ogromne podziękowania także dla Muzeum Regionalnego w Pińczowie za zaproszenie i gościnność. Spotkanie to było wspaniałą okazją do zgłębiania języka i kultury naszych przodków. Również do integracji i wspólnego odkrywania bogactwa lokalnej tradycji.

Inne artykuły

24 czerwca 2024

Ogłaszamy zwycięzcę konkursu Lesson4Future! Z ogromną przyjemnością informujemy, że Oleksandr Garbaly, uczeń II klasy na kierunku Technik Informatyk w Prywatnym Technikum Awans w Pińczowie, zdobył I miejsce w konkursie Lesson4Future! 🥇👏 Oleksandr wykazał się niezwykłym talentem i zaangażowaniem. Dzięki temu, że przygotował wyjątkowy projekt graficzny, który zdobył serca i uznanie jury. Prywatne Technikum Awans w […]

20 czerwca 2024

Drodzy uczniowie, nauczyciele oraz szanowni rodzice, Z wielką radością chcielibyśmy Was serdecznie zaprosić na uroczyste zakończenie roku szkolnego 2023/2024, które odbędzie się 25 czerwca o godzinie 11:00 w naszej szkolnej sali gimnastycznej. To niezwykły czas, w którym możemy wspólnie podsumować kolejny rok pełen wyzwań, osiągnięć i niezapomnianych chwil. W tym roku chcielibyśmy szczególnie podziękować naszym […]

18 czerwca 2024

Uczniowie Prywatnej Branżowej Szkoły I Stopnia AWANS w Pińczowie zmierzyli się z Gwarą Ponidziańską w Dyktandzie Dnia 18 czerwca uczniowie Prywatnej Branżowej Szkoły I Stopnia AWANS w Pińczowie: Oskar Gil i Kacper Krawczyk mieli niepowtarzalną okazję zmierzyć się z gwarą ponidziańską. Działo się to podczas specjalnie zorganizowanego dyktanda. To wyjątkowe wydarzenie, które z pewnością na […]