Uczniowie Prywatnej Branżowej Szkoły I Stopnia Awans w Pińczowie zmierzyli się z gwarą ponidziańską w dyktandzie

Uczniowie Prywatnej Branżowej Szkoły I Stopnia AWANS w Pińczowie zmierzyli się z Gwarą Ponidziańską w Dyktandzie

Dnia 18 czerwca uczniowie Prywatnej Branżowej Szkoły I Stopnia AWANS w Pińczowie: Oskar Gil i Kacper Krawczyk mieli niepowtarzalną okazję zmierzyć się z gwarą ponidziańską. Działo się to podczas specjalnie zorganizowanego dyktanda. To wyjątkowe wydarzenie, które z pewnością na długo zapadnie w pamięci uczestników. Zostało ono zorganizowane przez Muzeum Regionalne w Pińczowie. Inspiracją do wyboru tekstów były opowiadania i nowele Adolfa Dygasińskiego. Znanego jako piewca Ponidzia, który w swoich dziełach ukazywał piękno i specyfikę regionu.

Muzeum Regionalne w Pińczowie, pełniące rolę organizatora, zapewniło uczestnikom nie tylko odpowiednie warunki do rywalizacji. Także wspaniałą atmosferę, sprzyjającą nauce i kultywowaniu lokalnych tradycji językowych. Gwara ponidziańska, będąca unikalnym dziedzictwem kulturowym tego regionu, była dla uczniów nie lada wyzwaniem, ale również fascynującą podróżą w świat dawnej mowy.

Profesjonalna ocena prac uczestników była możliwa dzięki zaangażowaniu wybitnych specjalistów z Instytutu Literaturoznawstwa i Językoznawstwa Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.

W skład komisji oceniającej weszli: prof. Stanisław Cygan, prof. Marzena Marczewska, dr Alicja Trukszyn oraz dr Eliza Koszyka-Rak. Ich ogromna wiedza i doświadczenie zapewniły obiektywną i rzetelną ocenę prac, co dodatkowo podniosło rangę wydarzenia.

Wielkie brawa należą się wszystkim uczestnikom. Odważyli się oni zmierzyć z trudnościami gwary ponidziańskiej i podjęli się tego niełatwego zadania. Gratulacje należą się również zwycięzcom, którzy wykazali się nie tylko znajomością lokalnej mowy, ale także umiejętnością jej poprawnego zapisu.

Dyktando z Gwarą Ponidziańską to wydarzenie, które z pewnością na stałe wpisze się w kalendarz szkolnych przedsięwzięć.

Dziękujemy Muzeum Regionalnemu w Pińczowie za wspaniałą organizację oraz komisji oceniającej za profesjonalną ocenę prac. Mamy nadzieję, że takie inicjatywy będą kontynuowane i przyczynią się do popularyzacji lokalnej kultury i języka.

Dziękujemy wszystkim za udział i wsparcie!

Inne artykuły

07 lipca 2024

W dn. 6-7 lipca w Pińczowie odbyły się Dni Ponidzia. Nasze Szkoły Awans w Pińczowie aktywnie uczestniczyły i zachęcały do zapisów zainteresowanych mieszkańców. Przygotowaliśmy kilka atracji i wspaniały poczęstunek w postaci popcornu, słodkich pączków, smacznej kawki i waty cukrowej. Jedną z naszych atrakcji było malowanie buziek i brokatowe tatuaże. Wisienką na torcie, tego dnia był […]

24 czerwca 2024

Ogłaszamy zwycięzcę konkursu Lesson4Future! Z ogromną przyjemnością informujemy, że Oleksandr Garbaly, uczeń II klasy na kierunku Technik Informatyk w Prywatnym Technikum Awans w Pińczowie, zdobył I miejsce w konkursie Lesson4Future! 🥇👏 Oleksandr wykazał się niezwykłym talentem i zaangażowaniem. Dzięki temu, że przygotował wyjątkowy projekt graficzny, który zdobył serca i uznanie jury. Prywatne Technikum Awans w […]

21 czerwca 2024

Z wielką radością chcielibyśmy podzielić się wspomnieniami z uroczystego zakończenia roku szkolnego 2023/2024, które miało miejsce 21 czerwca o godzinie 11:00 w naszej szkolnej sali gimnastycznej. To był niezwykły czas, w którym mogliśmy wspólnie podsumować kolejny rok pełen wyzwań, osiągnięć i niezapomnianych chwil. Chcielibyśmy szczególnie podziękować naszym wspaniałym uczniom za ich zaangażowanie, wysiłek i determinację […]