Uczniowie Prywatnej Branżowej Szkoły I Stopnia AWANS w Pińczowie zmierzyli się z Gwarą Ponidziańską w Dyktandzie
Dnia 18 czerwca uczniowie Prywatnej Branżowej Szkoły I Stopnia AWANS w Pińczowie: Oskar Gil i Kacper Krawczyk mieli niepowtarzalną okazję zmierzyć się z gwarą ponidziańską. Działo się to podczas specjalnie zorganizowanego dyktanda. To wyjątkowe wydarzenie, które z pewnością na długo zapadnie w pamięci uczestników. Zostało ono zorganizowane przez Muzeum Regionalne w Pińczowie. Inspiracją do wyboru tekstów były opowiadania i nowele Adolfa Dygasińskiego. Znanego jako piewca Ponidzia, który w swoich dziełach ukazywał piękno i specyfikę regionu.
Muzeum Regionalne w Pińczowie, pełniące rolę organizatora, zapewniło uczestnikom nie tylko odpowiednie warunki do rywalizacji. Także wspaniałą atmosferę, sprzyjającą nauce i kultywowaniu lokalnych tradycji językowych. Gwara ponidziańska, będąca unikalnym dziedzictwem kulturowym tego regionu, była dla uczniów nie lada wyzwaniem, ale również fascynującą podróżą w świat dawnej mowy.
Profesjonalna ocena prac uczestników była możliwa dzięki zaangażowaniu wybitnych specjalistów z Instytutu Literaturoznawstwa i Językoznawstwa Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.
W skład komisji oceniającej weszli: prof. Stanisław Cygan, prof. Marzena Marczewska, dr Alicja Trukszyn oraz dr Eliza Koszyka-Rak. Ich ogromna wiedza i doświadczenie zapewniły obiektywną i rzetelną ocenę prac, co dodatkowo podniosło rangę wydarzenia.
Wielkie brawa należą się wszystkim uczestnikom. Odważyli się oni zmierzyć z trudnościami gwary ponidziańskiej i podjęli się tego niełatwego zadania. Gratulacje należą się również zwycięzcom, którzy wykazali się nie tylko znajomością lokalnej mowy, ale także umiejętnością jej poprawnego zapisu.
Dyktando z Gwarą Ponidziańską to wydarzenie, które z pewnością na stałe wpisze się w kalendarz szkolnych przedsięwzięć.
Dziękujemy Muzeum Regionalnemu w Pińczowie za wspaniałą organizację oraz komisji oceniającej za profesjonalną ocenę prac. Mamy nadzieję, że takie inicjatywy będą kontynuowane i przyczynią się do popularyzacji lokalnej kultury i języka.
Dziękujemy wszystkim za udział i wsparcie!